23 lutego, 2023

Podsumowanie 2022 roku – rozmowa z prezesem Sławomirem Jankowskim

Jakie cele postawiła sobie firma w ubiegłym roku i czy udało się je zrealizować?

Od dłuższego czasu pracujemy nad rozbudową firmy, a na bieżąco położyliśmy też duży nacisk na optymalizację dostaw dla naszej produkcji. Wszyscy pamiętamy rok 2020, który spowodował globalne zachwianie łańcuchów dostaw i w efekcie problemy z realizacją zamówień dla odbiorcy końcowego. Nie przestajemy się rozwijać, ale priorytetem stało się zagwarantowanie stabilnych dostaw komponentów. I to się udało. Nawiązaliśmy bliższą współpracę z dostawcami i producentami, rozszerzyliśmy wachlarz naszych kontaktów, aby zawsze mieć alternatywne źródła dostaw. Podsumowując: priorytetem na rok 2022 było zagwarantowanie płynności produkcji, tak aby nasi klienci mieli pewność, że zamówienia będą realizowane na czas i bez przeszkód.

Co było dla firmy największym zaskoczeniem, a co największym doświadczeniem.

Cóż. Nie ukrywam, że po trudnym czasie pandemii, największym zaskoczeniem był wybuch wojny na Ukrainie. Nikt nie jest w stanie przewidzieć takich zdarzeń, ich skali i efektów makroekonomicznych. I tu kolejny raz zostały zachwiane łańcuchy dostaw szczególnie ze wschodu. Wzrosły ceny transportu, ponieważ znaczna cześć importowanych towarów zamiast koleją, musiała być transportowana droga lotniczą. W związku z tą sytuacją należy pamiętać, że zostały ograniczone zamówienia z rynków zachodnich powiązanych dostawami z terenami objętymi wojną. Ograniczenia zamówień z tych rynków dotknęły nas nie tylko bezpośrednio, ale też pośrednio poprzez zmniejszenie zamówień. Było to też kolejne doświadczenie, które pokazało, że jesteśmy nie tylko firmą stabilną, ale również elastyczną, potrafiącą sobie radzić w trudnych sytuacjach, szybko reagującą na niestandardowe zdarzenia mające miejsce w otoczeniu biznesowym. Konieczność zbudowania nowych łańcuchów dostaw tylko nas wzmocniła i dała nowe możliwości. Przekonaliśmy się, że cena jest bardzo ważna, ale absolutnym priorytetem jest terminowość dostaw, a co za tym idzie gwarancja ciągłości produkcji.

Czego się spodziewacie w nadchodzącym nowym rok?

Podobnie jak wielu innych menedżerów uważam, że będziemy odchodzili od globalizacji na rzecz regionalizacji. Myślę, że wiele firm zweryfikuje swoje podejście do biznesu w zakresie pozyskiwania towarów, komponentów niezbędnych w ich działalności. Przestaniemy poszukiwać tego co najtańsze, na rzecz tego co pewne, dostępne w krótkim, przewidywalnym czasie. Owszem, w myśl tego co powiedziałem wcześniej, my już płacimy więcej za dostawy komponentów i pcb, ale mamy gwarancję ciągłości i terminowości dostaw. Priorytetem są klienci. Jeżeli wszyscy będą zmieniali podejście w taki sposób, a jest to moim zdaniem nieuniknione, to i my możemy spodziewać się większego zainteresowania naszą ofertą. Idąc tym sposobem rozumowania, skorzystają z naszej nie tylko rodzimi przedsiębiorcy, ale również podmioty z całej Europy. Spodziewam się zwiększenia produkcji i sprzedaży w szeroko rozumianym regionie.